Si u bënë të gjithë milionerë brenda natës në këtë qytet, përveç 1 banori fatkeq
Fshati Bujqësor i Sodeto në Spanjën verilindore përbëhet nga rreth 240 njerëz. Shtëpi guri identike dhe hambarë janë të vendosur në rreshta, dhe makina me baltë, mbizotërojnë në qytet. Nuk ka shenja të dukshme të pasurisë, por nëse sheh në ndonjë nga dritaret e kuzhinës, do të vësh re diçka të çuditshme: TV të mëdha me ekran të sheshtë dhe mobilie luksi

Me përjashtim të një banori të pafat, të gjithë në këtë komunitet bujqësor të ngarkuar me borxhe u bënë tepër të pasur kur u thirrën numrat e tyre të lotarisë.

Në barin Cañamoto, vendi i vetëm për pije i qytetit, zakonisht do të gjesh një gjysmë duzinë banorë që pinë birrën Estrella pas një dite të gjatë pune në fusha. Por, ndryshe nga vendasit në qytetet e tjera, këta fermerë dhe shoferë të kamionëve paguajnë për birrat e tyre me një euro me fatura 50-euro, dhe gjendja shpirtërore është gjithmonë e këndshme, pasi ata nuk kanë shqetësime. «Njerëzit janë më të lumtur tani,» shpjegon Pedro, një shofer 33-vjeçar.

Më 22 Dhjetor 2011">2011, në orën 9:57 të mëngjesit, e gjithë popullata e Sodeto u bë fituese e lotarisë më të madhe në botë. La Lotería de Navidad, ose El Gordo (“The Fat One”), siç njihet, shpërndan deri në dy miliardë euro çdo vit dhe në vitin 2011">2011, të gjithë në Sodeto kishin një pjesë të numrit fitues. Ndërsa El Gordo u njoftua në televizion, banorët e Sodeto fluturuan nga shtëpitë e tyre dhe dolën në shesh, duke u përqafuar dhe duke u grindur në mosbesim. “Kam pasur katër bileta. Sa keni pasur? “” Unë kisha shtatë! “” Unë kisha 12! ”

Lotët dhe shampanja rrodhën lum atë ditë pasi çdo person në Sodeto kishte fituar një pjesë të shumës më të madhe të parave të çmimeve, me vlerë 720 milion euro të kombinuara. (Të gjithë, domethënë, përveç një banori).

Duhet thënë se Lotaria e Spanjës funksionon ndryshe nga ato në Shtetet e Bashkuara. Në vitin 2011">2011, kishte 1.800 bileta me numrin e çmimit të parë, 58268. Për shkak se blerja e një bilete mund të jetë e kushtueshme për shumicën e njerëzve, organizatat vendore blejnë bileta dhe i ndajnë ato në pjesëmarrje më pak të kushtueshme. Në vitin 2011">2011, Shoqata e Shtëpiake e Sodeto kishte shitur 1,200 të tilla për njerëzit që jetonin në qytet./Bota sot

Shtuar më 20/10/2019, ora 12:14

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori