Shqiptari narkotrafikant kapet me 600 mijë paund kokainë në Londër
Dy burra janë arrestuar dhe më pas janë me një total prej gati 13 vjet burg për furnizimin e kokainës së lartë për londinezët.

Latif Lito, 35 vjeç me origjinë shqiptare dhe Ghenadie Borta, 34 vjeç, u arrestuan më 2 gusht 2017, pas një hetimi nga Agjencia Kombëtare e Krimit dhe Policia e Krimit të Organizuar të Policisë Met (OCP).

Çifti u kap në Parkun e Pishave Jack Cornëell Street në Lindje të Londrës, ku Borta kishte një çantë shpine me 6 kg kokainë, të cilën do t’ia dorëzonte Litos, shkruajnë mediat e huaja.

Ekzaminimi mjeko-ligjor i drogës zbuloi se ajo ishte 91% e pastër, duke i dhënë asaj një vlerë potenciale të shitjes me pakicë në rrugë prej 600,000 £.

Zyrtarët që kërkonin furgonin e Bortit zbuluan një vend të fshehtë të ndërtuar posaçërisht për lëndën narkotike në derën e pasagjerëve dhe që ishte përdorur për transport droge.

Të dy burrat u deklaruan fajtorë për furnizimin e drogës së klasit A dhe Borta deklaroi se ai ishte paguar 1,000 dollarë për të bërë dorëzimin. Më 19 shtator 2017 në Gjykatën e Gjykatës së Lartë Blackfriars u dënua me gjashtë vjet e pesë muaj burgim.
Lito u dënua sot me gjashtë vjet e pesë muaj burgim.

Mattheë McMillan nga Partneriteti i Krimit të Organizuar, tha se “kriminelët e organizuar të përfshirë në shpërndarjen e drogës, janë mbështetur shumë tek korrierët si Lito dhe Borta, kështu që ata ishin pjesë kyçe e një zinxhiri të gjatë”.

“Në marrjen e këtyre drogave, ne kemi hequr një rrymë të konsiderueshme të të ardhurave nga ky rrjet kriminal, i cili do të ishte përdorur për të financuar kriminalitetin e mëtejshëm“, tha ai.

Shtuar më 10/10/2017, ora 21:00

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori