Shpërthen vullkani pranë anijes: 1 turist humb jetën, dhjetra të zhdukur (FOTO LAJM)

Një vullkan ka shpërthyer në brigjet lindore të ishullit të Zelandës së Re. Për shkak të shpërthimit, policia raporton se një person ka mbetur i vdekur dhe 20 të tjerë janë plagosur. Ndërkohë, 27 persona rezultojnë të zhdukur.

Policia njofton se rreth 50 vetë ishin në afërsi të zonës kur ndodhi shpërthimi në ishullin e Bardhë. Ishulli i Bardhë është rreth 50 km nga bregdeti lindor i ishullit të Veriut dhe pllaka të mëdha të vullkanit ishin të dukshme nga kontinenti.

“Një numër njerëzish raportohet se janë lënduar”, tha kryeministrja Jacinda Ardern.

Shumë prej të prekurve mendohet të jenë turistë. “Nuk jam i sigurt nëse këta njerëz ishin në ishull ose afër tij, por patjetër që kishte një grup atje dhe ata kishin nevojë për kujdes mjekësor,” tha Judy Turner, kryetari i qytetit bregdetar të Ëhakatāne.


Shtuar më 09/12/2019, ora 08:46

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori