Shkarkimi i Çakos, Xhafaj sqaron konfliktin me Ramën
Ministri i Brendshëm Fatmir Xhafaj ka qenë i ftuar mbrëmjen e sotme në ka qenë në “Kapital” në Vizion Plus, ku ndër të tjera ka sqaruar edhe shkarkimin e Haki Çakos nga detyra.

Pjesë nga intervista

Z.ministër, si e shpjegoni ju faktin që drejtori i Policisë së Shtetit Haki Çako qëndroi në detyrë kur segmente jo të parëndësishme të Policisë së Shtetit ishin njollosur me hashashin etj?

Së pari unë nuk shkova në Policinë e Shtetit për të zëvendësuar një drejtor me një tjetër – siç ndodhi në pjesën e parë të mandatit tim që, sipas meje, ishte një lëvizje e drejtë dhe minimale për atë kohë. Me nisjen e mandatit të ri duhet të kisha një analizë më të plotë, për të kuptuar problematikat dhe zgjidhjet e nevojshme sipas Kushtetutës dhe ligjit.

Në media flitej për përplasje mes Ramës dhe Xhafaj

Nuk besoj të ketë pasur diçka të tillë. Por kur kam dërguar propozimin për shkarkimin e Çakos, qeveria e miratoi. Në këto momente, për shkak të disa prioriteteve kemi nevojë për më shumë dinamizëm, kjo është një nga arsyet e kësaj lëvizjeje në radhët e drejtuesve të Policisë së Shtetit. Në momentin e përshtatshëm, drejtori i ri që do të vijë do të vlerësojë nevojën e lëvizjeve të reja. /albeu.com/
Shtuar më 19/01/2018, ora 22:08

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori