Sekuestrohet kokainë dhe 300 mijë euro, merr fund grupi kriminal i shqiptarëve në Itali
Të paktën 15 persona janë arrestuar në një megaoperacion të autoriteteve italiane, mëngjesin e sotëm.

Grupi i kokainës kishte më shumë anëtarë shqiptarë, shkuajnë mediat e huaja.

Shqiptarët, afrikanët dhe një italian u shfaqën si trafikantë droge, me role të ndryshme, si pjesë e një hetimi të kryer nga Njësia hetimore e kryeqytetit Orobic.

Personat e arrestuar u kapën një në provincën e Bolzano, një në territorin e Sesto San Giovanni, ndërsa të tjerët u gjurmuan të gjithë në zonën e Bergamos së Poshtme.

Hetimi për grupin është vazhdimësi e operacionit të mëparshëm “Roman 2017”, i koordinuar nga prokurorët e Prokurorisë Publike të Bergamos, Davide Palmieri dhe Gianluigi Dettori. Jetimet filluan në janar të vitit 2017 dhe kishte për qëllim kundërveprimin e fenomenit në rritje të trafikut të kokainës.

Aktiviteti hetimor nxorri në dritë ekzistencën e një grupi kriminal kushtuar trafikimit të sasive të mëdha të kokainës.

Përveç strukturës organizative dhe identifikimit të detyrave të paligjshme të kryera nga secili person i grupit, hetimet bënë të mundur gjetjen e një flote të madhe automjetesh të përdorura për shpërndarjen e drogës me fund të dyfishtë.

Skema e trafikut të kokainës

Kokaina, që falë hetimeve rezultoi se u kthye në territorin Hollandez, u transportua në apartamente të ndryshme në provincat veriore italiane, që përdoreshin nga grupi si baza të drogës.

Në apartamente shpërndarjen e bënin “korrierët e huaj”, të cilët përdornin makina me targat franceze dhe gjermane. Në makina ishin krijuar vende të posaçme për fshehjen e mbio 100 kilogramëve drogë.

Sekuestrimi

Si rezultat i operacionit policia gjeti dhe sekuestroi 24 kilogramë kokainë, gjysmë kile heroinë, 1 pistoletë dhe mbi 300 mijë euro para të gatëshme.

Sipas Njësisë së Hetimit të Karabinierëve të Bergamos thuhet se qarkullimi i aktivitetit kriminal të zbuluar vlerësohet 6-7 milion euro, për një ‘raund’ droge, për rreth 100 kg në një vit e gjysmë.
Shtuar më 09/12/2019, ora 14:51

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori