Sekuestrohen 12 milion euro dhe 52 ton kokainë, Europol godet nga Brazili në Europë
Në orët e para të mëngjesit, mbi një mijë oficerë policie me mbështetjen e Europol kryen një bastisje të koordinuar kundër anëtarëve të një sindikate kriminale.

12 milionë euro cash, 45 të arrestuar, 180 kontrolle dhe me qindra sekuestro të jahteve, makinave luksoze e bizneseve dhe 37 avionë është bilanci i një operacioni kundër trafikut të kokainës nga Brazili në Europë.

Sipas Europol kjo sindikatë ndër më të mëdhatë në botë arrinte të fuste në Europë 45 ton kokainë përgjatë 1 viti dhe fitimet në 6 muaj i kishte në mbi 100 milion euro.

Ky operacion ndërkombëtar, i udhëhequr nga autoritetet Portugeze, ato belge dhe braziliane, u krye njëkohësisht nga agjenci nga tre kontinente të ndryshme.

Si rezultat i këtij operacioni u arrestuan 45 persona, në Brazil (38), Belgjikë (4), Spanjë (1) dhe Dubai (2).

Sindikata kriminale kishte kontakte të drejtpërdrejta me kartelet e drogës në Brazil dhe vendet e tjera burimore të Amerikës së Jugut të cilët ishin përgjegjës për përgatitjen dhe dërgesat e kokainës në kontejnerë detarë të lidhur me portet kryesore detare evropiane.

Shkalla e importit të kokainës nga Brazili në Evropë nën kontrollin dhe komandën e tyre është masive dhe mbi 52 tonë kokainë u kapën nga forcat e rendit gjatë hetimit.

Tabela e arrestimeve dhe sekuestrimeve

45 arrestime në Brazil (38), Belgjikë (4), Spanjë (1) dhe Dubai (2)
179 kërkime shtëpish

Mbi 12 milion euro para cash të kapura në Portugali, 300 000 € para të gatshme të kapura në Belgjikë dhe mbi 1 milion R $ dhe 169 000 USD para të gatshme të kapuraBrazil

70 automjete luksoze të sekuestruara në Brazil, Belgjikë dhe Spanjë dhe 37 aeroplanë të kapuraBrazil

163 shtëpi të sekuestruara në Brazil me vlerë më të madhe se R $ 132 milion, 2 shtëpi të bllokuara në Spanjë me vlerë 4 milion € dhe dy apartamente të sekuestruara në Portugali me vlerë 2.5 milion €
Pasuritë financiare të 10 individëve të ngrirë në Spanjë
Shtuar më 29/11/2020, ora 14:22

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori