"S’do ketë pagë minimale nën 30 mijë lekë", Rama nxjerr shifrat
Kreu i qeverisë tha në një komunikim me gazetarët, se janë ende 13 mijë persona, të cilët kanë humbur vendin e punës dhe janë të papunë nga pandemia.

Sipas Ramës, krahasuar me vendet e tjera të rajonit, Shqipëria ka humbjen më të vogël.

“Sot ne kemi një shifër të saktë kemi 13 mijë persona të parintegruar nga rreth 33 mijë që e humbën vendin e punës. Po flas për persona të regjistruar. Krahasuar me vendet e tjera besoj se hyjmë tek vendet që kemi humbur me pak. Mjafton t’ju them që jemi sot në kushtet kur numërohen gati 1 mln minus në Rumani, apo në Kosovë shifra zyrtare është 45 mijë. Bullgaria rreth 100 mijë. Këto nuk janë për të thënë që jemi përballë ndonjë çudie, por për të thënë që duam t’i ri punësojmë sa më shpejt ata që ishin në punë të ripunësohen. Qëllimi është që në harkun e një viti ne ta tejkalojmë nivelin e shkurtit të këtij viti”, tha kryeministri.

Edhe njëherë Rama përsëriti se nuk do të ketë pagë minimale më të ulët e 300 mijë lekë të vjetra”

“Ky i shkurtit është niveli më i ulët i papunësisë. Duke thënë këtë nuk harroj të them që ne kemi një sfidë. Raporti mes vendit të punës dhe pagës. Patjetër duhet të atakuar me rritjen e pagës minimale gjë që do ta bëjmë në javët në vijim sic e kemi premtuar. Pra nuk do të ketë pagë minimale nën 300 mijë lekë të vjetra”, u shpreh kreu i qeverisë.
Shtuar më 29/09/2020, ora 13:24

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori