Rusia po e nis Luftën e Tretë Botërore? (FOTO LAJM)

Mediat botërore shkruajnë se presidenti i Rusisë, Vladimir Putin gjatë një bisede private ka kërcënuar se do ta pushtojë Poloninë, Rumaninë dhe tre shtetet balltike.

Kërcënimi mësohet ti jetë bërë presidentit të Ukrainës, Petro Poroshenko.

Putin i ka thënë Poroshenkos se mund ti pushotjë për jo më shumë se tre ditë Vilniusin, Talinin, Rigën, Varshavën dhe Bukureshtin.

Nëse biseda është bërë me të vërtetë, kjo është e para herë që Rusia kërcënon një vend anëtar të BE-së ose NATO-s.

Kjo, pasi është e shkruar ndërkombëatrisht se nëse kërcënohet një shtet i NATO-s, të gjitha të tjerat e ndihmojnë atë.

Çdo kërcënim ndaj Letonisë, Polonisë, Liutuanisë dhe Rumanisë praktikisht do të thotë kërcënim për një luftë të re Botërore. /albeu.com/
Shtuar më 19/09/2014, ora 14:57

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori