Roja Bregdetare në mbrojtje të ndotjes së detit
Nën moton “Sfida të përbashkëta, përpjekje të përbashkëta” Forcat e Rojes Bregdetare të vendeve që lagen nga deti Adriatik dhe ai Jon kanë ndërmarrë një nismë për mbrojtjen e ndotjes detare.

Gjatë një konference planizuese të organizuar nga Komanda e Forcave Detare në Durrës janë diskutuar mbi planet për realizimin e stërvitjes në ujrat shqiptare e cila synon rritjen dhe zhvillimin e bashkëpunimit rajonal përsa i përket veprimtarisë së Rojes Bregdetare dhe parandalimin e ndotjesAdriatik dhe Jon.

Në një stërvitje të përbashkët e cila do të organizohet në shtator do të marrin pjesë disa vende si Norvegjia, Italia,Greqia, Mali i Zi, Kroacia Sllovenia, si dhe forcat ushtarake të Bosnje Hercegovines. /albeu.com/

Shtuar më 18/02/2012, ora 13:00

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori