Rënia e Rublës godet kuletat e rusëve, jo mbështetjen e tyre për Putinin
Aleksei Nikolayev, një nga më shumë se 56 milionë rusë që rizgjodhi presidentin Vladimir Putin në mars, tashmë po llogarit koston e mundshme të një ruble më të dobët: më pak fuqi shpenzuese jashtë vendit, çmime më të larta në shtëpi dhe një “vrimë” tjetër në rrip, për ta shtrënguar.

Por Nikolayev, një dizajner grafik 56-vjeçar, i cili shijon udhëtime jashtë shtetit dhe verë të importuar, fajëson Perëndimin, e jo Putin, për “dhimbjen” dhe nuk ka keqardhje për votimin për një politikan që ai e sheh si njeriun e duhur për të udhëhequr Rusinë në këto kohë të trazuara.

“Është e dhimbshme dhe është e pakëndshme, por nuk do të ndryshojë bindjen time politike”, tha Nikolaiev, duke komentuar për rublën që u zhvlerWsua 10 për qind ndaj dollarit, që nga fundi i korrikut, kryesisht për shkak të sanksioneve të reja të Shteteve të Bashkuara mbi Rusinë.

“Në të vërtetë, aq e çuditshme sa mund të tingëllojë, kjo vetëm do të forcojë bindjet e mia. Ata (Perëndimi) po përpiqen të thyejnë Rusinë”, shprehet rusi.

Pikëpamja e Nikolayevit për të mos fajësuar Putin është shumë e gjerë midis rusëve, sipas Stepan Goncharov, një sociolog në sondazhin e Qendrës Levada.

“Njerëzit nuk e kuptojnë me të vërtetë dinamikën pas saj dhe presidenti, tradicionalisht, është i sigurt nga kritikat”, tha Goncharov për Reuters.

Tregimi në Rusi se zhvlerësimi i rublës është rezultat i një komploti perëndimor, ka jehonë të drejtpërdrejtë me Turqinë, aleatin e Rusisë, monedha e së cilës ka regjistruar një rekord të rënieje të hënën. Presidenti turk, Tayyip Erdogan, ka thënë se vendi i tij është objekt i një lufte ekonomike dhe ka thënë se Turqia do të bojkotojë disa importe amerikane në hakmarrje.

Në Rusi, zhvlerësimi i rublës shkakton dhimbje për disa. Çmimi i mallrave të importuara ka gjasa të rritet. Pushimet jashtë shtetit janë bërë edhe më të shtrenjta.

Irina Turina, një zëdhënëse e Unionit të Udhëtimeve Ruse, tha se agjentët e udhëtimit kishin parë që kërkesa për pushimet e paketave të binte me 10-15 për qind javën e kaluar për shkak të paqëndrueshmërisë së rublës.

“Njerëzit të cilët ende nuk kanë paguar plotësisht për pushimet e tyre, po nxiten të paguajnë pjesën tjetër edhe nëse nuk kanë obligim për ta bërë këtë”, tha Turina për Reuters, duke thënë se qytetarët ishin të shqetësuar se bilanci i papaguar do të rillogaritet sipas një niveli më të lartë, të kursit të këmbimit më pak të favorshëm.

Humor optimist
Megjithatë, shenjat e hershme dhe anekdotike sugjerojnë se shumë rusë, të cilët janë të lidhur me një monedhë të paqëndrueshme kombëtare, janë stoikë, madje sfidues, përballë një ruble në rënie.

Zëdhënësja e ministrisë së jashtme ruse Maria Zakharova tha javën e shkuar se sanksionet mbi Rusinë nuk kishin të bënin me sjelljen e Moskës në vende si Ukraina apo Siria, por ishin të motivuara nga një nevojë e SHBA-ve për të mbajtur poshtë rivalët ekonomikë.

Kjo pikëpamje gjen mbështetje në shumë rusë, të cilët kanë dëgjuar me anë të televizionit shtetëror dhe për vite me radhë, retorikën anti-perëndimore të Kremlinit.

“Asgjë nuk zgjat përgjithmonë, gjërat do të ndryshojnë disi. Gjithçka do të ndryshojë, gjithmonë për të mirë. Mendoj se këto ditë nuk janë larg”, tha banori i Moskës Gennady Tsurkan.

Rënia e rublës është shumë më pak e ashpër sesa kriza e monedhës pas vitit 2014, kur një rënie ekonomike koincidoi me pasojat nga aneksimi i Krimesë së Ukrainës nga Rusia. Ekspozimi i Rusisë ndaj luhatjeve të rublave është dukshëm më pak se katër vjet më parë.

Që nga ajo kohë, kompanitë ruse kanë ulur huamarrjen e tyre të huaj, shteti ka shkurtuar shumën që duhet të rritet në tregjet e borxhit perëndimor, dhe vendi importon më pak mallra që duhet të paguajë në dollarë.

Vlerësimi i mirënjohur i Putinit ka rënë në muajt e fundit, por sondazhet e lidhën atë me një reformë jopopullore të propozuar të pensioneve dhe jo dobësimin e rublës.

Hulumtuesit thonë se ndërsa dobësimi i rublës mund të ushqejë një ndjenjë të pakënaqësisë në mesin e disa rusëve të shkaktuar nga reforma e pensioneve, është e paqartë nëse do të katalizojë protesta ose do të ndikojë mbi një peizazh politik që Putini ka dhënë për më shumë se 18 vjet.

“Nëse ka një efekt, do të jetë një indirekte, duke zmadhuar pakënaqësinë për kushtet në rënie të jetesës”, tha Goncharov i Levada Center.

Nikolaiev, dizajner grafik mbështetës i Putinit, ishte filozofik. “Është si dielli apo dëbora. Nuk mund ta influencojë. Ndoshta unë do të duhet të pij një lloj tjetër vere. Ose ndoshta do të duhet të blej një në vend të dy palë këpucëve. Është e dhimbshme, por jo e padurueshme”, tha Nikolaiev.

Autori: Andrew Osborn
Marrë nga Reuters
Shtuar më 14/08/2018, ora 23:51
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori