Qëllohet me raketa tankeri iranian, frikë për përplasje me Arabinë Saudite
Një tanker nafte iranian është goditur me raketa teksa po lundronte në detin e Kuq duke shkaktuar zjarr të madh në të.

Ngjarja ndodhi gjatë orëve të natës, ndërkohë që ka risjellë tensionin në rajon për shkak të rivalitetit të fortës mes Arabisë Saudite dhe Iranit, të cilët po përballen ne disa zona lufte në mënyrë indirekte.

Më parë, disa tankera nafte ishin sulmuar në ngushticën e Hormuzit duke shkaktuar alarm në botë si edhe rritje të çmimit të naftës.

Mediat iraniane kanë njoftuar se stafi i tankerit iranian të qëlluar sot me raketa është shpëtuar dhe ndodhen në portin e Jeddah të Arabisë Saudite. /albeu.com/
Shtuar më 11/10/2019, ora 11:11

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori