Protestė nė Bruksel: "Tė bashkuar me Luginėn e Preshevės"
Pëlqej
Abonohu pėr lajmet me e-mail:
E-maili juaj:      Tani, kontrolloni e-mailin tuaj dhe konfirmoni abonimin!
Shqiptarėt e diasporės do tė protestojnė sot nė Bruksel me moton "Tė bashkuar me Luginėn e Preshevės". Protesta para institucioneve kryesore europiane pritet tė ngrejė zėrin e diskriminimit dhe represionit serb nė tre komunat e banuar me shqiptarė Preshevė, Bujanoc dhe Medvegjė, si dhe do tė dėnohet akti i heqjes sė dhunshme tė lapidarit tė UĒPMB-sė nė Preshevė, kėrkesa pėr heqjen e lapidarit tė xhandarmerisė serbe nė Lluēan si dhe aktet e vandalizmave ndaj varrezave shqiptare nė fshatrat e Bujanocit.

"Ne me kėtė protestė do t`ia bėjmė me dije gjithė Evropės dhe botės se shqiptarėt nė ato troje, po pėrjetojnė ditė tė rėnda, duke iu mohuar ēdo e drejtė dhe duke dėnuar me notėn mė tė madhe protestuese kundėr klikės sė kryekriminelit Millosheviē- Daqiē-Nikoliē, qė me njė ushtri tė madhe, vodhėn Lapidarin e dėshmorėve tė UĒPMB-sė, nė mes tė Preshevės, nė mes tė tokės shqiptare, por ajo tokė, ishte dhe do tė mbetet shqiptare e dėshmorėt, do tė kujtohen pėrgjithmonė, sepse ata janė ngritur lart nė flamurin tonė kombėtarė kuq e zi", theksojnė organizatorėt, duke ftuar pėr pjesmarrje sa mė masive tė shqiptarėve tė shtunėn nė mesditė pranė Place Schuman, para hyrjes sė ndėrtesės sė Parlamentit Evropian.

Protesta organizohet nga Kėshilli Kombėtarė i Mėrgatės Shqiptare pėr Benelux, nė bashkėpunim dhe pėrkrahje nga Shoqatat Humanitare "Lugina e Preshevės" dhe dega e saj nė Bruksel, si dhe "Medvegja" – Zvicėr. /albeu.com/
Shtuar më 09/02/2013, ora 10:53
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori
 
Domatet, patat, mandarinat .. kanė qenė vetėm disa nga

Domatet, patat, mandarinat .. kanė qenė vetėm disa nga "mjetet" qė opozita ka pėrdorė sot kundėr qeverisė nė protestėn e mbajtur nė Tiranė.