Protesta e opozitës, Meta deklaratë urgjente
Presidenti i Republikës Ilir Meta ka reaguar pak minuta para protestës së nëntë kombëtare të Opozitës së Bashkuar.

Në reagimin e tij, kreu i shtetit apelon për një protestë paqësore, ndërsa shton se, zgjidhja e kirzës do të vijë përmes dialogut dhe bashkëpunhimit.

Presidenti i Republikës Ilir Meta çmon se e drejta për të protestuar është e drejtë themelore dhe jetike për demokracinë.

Presidenti Meta thekson rëndësinë që protesta e sotme e Opozitës së Bashkuar të jetë tërësisht paqësore, larg çdo akti dhune, si dhe u bën thirrje protestuesve të vetëpërmbahen dhe të përqendrohen në kauzën për zgjedhje të lira dhe të ndershme.

Presidenti i Republikës beson se zgjidhja e krizës do të vijë vetëm përmes dialogut dhe bashkëpunimit, dhe se ai do të vazhdojë pandërprerë përpjekjet e tij në këtë drejtim.
Shtuar më 21/06/2019, ora 20:24

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori