Profesoresha e Oksfordit jep shpresë: Jemi pranë vaksinës për koronavirusin
Lajme të mira vijnë nga Universiteti i Oksfordit për prodhimin e një vaksie që mund të jete gati në shtator, sqaron profesoresha që drejton ekipin.

Profesoresha Sarah Gilbert i tha BBC sot se testimet klinike të vaksinës">vaksinës do të fillojnë shumë shpejt dhe se proceset e prodhimit duhet të vihen në lëvizje me shpejtësi.

Sipas saj, duhet te nise prodhimi i sasive të mëdha të vaksinës">vaksinës.

“Nuk është e pazakontë që kompanitë të fillojnë të prodhojnë një vaksinë të re para se ta dinë me siguri nëse funksionon. Askush nuk dëshiron që të jetë në një pozicion kur kemi gati një vaksinë që funksionon, por më pas të mos kemi vaksina për t’u përdorur. Sa më shpejt të nisë puna, aq më shpejt do jemi në gjendje të arrijmë shkallën e miliarda dozave”.
Ne fund ajo ka thene se “Kjo ndoshta nuk do ndodhë këtë vit, por nëse fillojmë punën tani, do të arrijmë aty vitin tjetër”.
Shtuar më 13/04/2020, ora 10:12

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori