Pesë raste të reja me koronavirus, tre prej tyre italianë: Si është situata e pandemisë sot në Shqipëri
Ka shkuar në 64 numri i të prekurve nga Covid-19 në vendin tonë, ku ditën e sotme janë regjistruar 5 raste të reja.

Drejtoresha e Institutit të Shëndetit Publik, Albana Fico, bëri me dije se, në 24 orët e fundit janë testuar 32 persona të dyshuar, prej të cilëve janë konfirmuar 5 raste ku 3 prej të cilëve shtetas Italian që ndodhen aktualisht në Shqipëri si dhe
një 80 vjeçar dhe nje 42-vjeçar nga Kavaja.

Deri në këto momente testuar 697 janë raste të dyshuara dhe prej tyre janë të konfirmuar pozitivë me COVID-19, 64 raste si dhe janë shënuar dy raste me humbje jete.

Ministria shton se po punohet për testimin e rasteve të dyshuara, si element I rëndësishëm për ndërprerjen e zinxhirit të transmetimit të infeksionit COVID-19.

Sikundër ju është bërë me dije nga Ministrja e Shëndetësisë, Instituti i Shëndetit Publik, ka marrë një tjetër sasi të konsiderueshme të testeve diagnostike për COVID-19.
Nga ana tjetër, për të siguruar suksesin e ndërprerjes së zinxhirit të transmetimit të infeksionit, qytetarët kanë një rol thelbësor.
Edhe një herë një lutje për qytetarët: Mos shkoni menjëherë në spital!
Telefononi 127 kur keni shenja të sëmundjes!
Pavarësisht masave të marra, e rëndësishme është izolimi social, masat e higjienës vetjake, që të frenojmë sa më shumë përhapjen e infeksionit. Mënyra më e mirë për të ndihmuar personelin shëndetësor dhe për të përballuar këtë situatë është që qytetarët të vijojnë të qëndrojnë në shtëpi.

Shtuar më 19/03/2020, ora 11:54

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori