PD për kaosin në Kakavijë: Fajin e ka Rama që e shndërroi Shqipërinë në zonë të kuqe
Edhe Partia Demokratike ka reaguar lidhur me situatën kaotike në pikat kufitare me Greqinë, ku mijëra qytetarë janë duke pritur në radhë për të kaluar.

Duke e cilësuar atë që po ndodh një krizë humanitare, PD bën me faj qeverinë që sipas opozitarëve e ka shndërruar Shqipërinë në një zonë të kuqe të përhapjes së Covid 19.

"Kjo ngjarje e rëndë është një tjetër alarm tragjik për braktisjen e qytetarëve nga qeveria. Është e pafalshme që qeveria lejoi krijimin e radhëve të gjata, dhe nuk informoi qytetarët në kohë", thuhet në deklaratën e PD.

Deklarata e plotë e PD-së:

Mendimet dhe lutjet tona janë sot me prindërit dhe familjarët e fëmijës që humbi sot jetën në aksidentin tragjik, në mesin e krizës humanitare të krijuar prej 4 ditësh në pikën kufitare të Kakavijës. Zoti ju dhëntë forcë për ta përballuar dhimbjen dhe këtë humbje të rëndë.

Kjo ngjarje e rëndë është një tjetër alarm tragjik për braktisjen e qytetarëve nga qeveria. Është e pafalshme që qeveria lejoi krijimin e radhëve të gjata, dhe nuk informoi qytetarët në kohë.

Është në përgjegjësinë e qeverisë që Shqipëria u shndërrua në zonë të kuqe COVID, pasojë e të cilës është edhe kjo krizë humanitare në kufi.

Kjo krizë nuk zgjidhet me propagandë në rrjetet sociale. Nuk zgjidhet me postime virtuale nga rezidencat luksoze qeveritare ku pushon kryeministri, dhe as me xhiro me helikopter dhe rikthim në hotele me 5 yje ku pushojnë anëtarët e kabinetit të tij qeveritar.

Zgjidhja e krizës humanitare kërkon angazhimin në nivelet më të larta të qeverisë dhe komunikim të vazhdueshëm me qytetarët shqiptarë. Njerëzit meritojnë të trajtohen me dinjitet nga shteti i tyre.
Shtuar më 15/08/2020, ora 13:40

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori