Vetëm 50 vjeç, COVID-19 i merr jetën mamisë në Elbasan
Paris, delegacioni shqiptar pritet nga presidenti Hollande (FOTO-VIDEO)

Update - Delegacioni shqiptar që merr pjesë në "Marshin e Bardhë" në Paris dhe që kryesohet nga kryeministri Edi Rama, është pritur në këto çaste nga presidenti i Francës François Hollande në pallatin presidencial Elyse.

Në marshim marrin pjesë kryeministri Rama, ministrat Bushati dhe Veliaj si dhe përfaqësues të 4 besimeve fetare në vend.


13:49 - "Qindramijëra do të marshojnë sot në rrugët e Parisit për të mbështetur vlerat e shkëlqyera të lirisë, barazisë, vëllazërimit – ti mund të jesh me ta atje përmes rrjetit botëror të solidaritetit online.
Mbarë bota do të shohë se si njerëzit do të dalin në rrugë në përgjigje të vrasjes barbare të 12 njerëzve të mërkurën e shkuar. Por ndërkohë, ekstremistët e djathtë europianë po mobilizohen gjithashtu në antiprotesta dhe tanimë dy mjedise besimi të muslimanëve janë sulmuar. Kjo është ekzaktësisht çka vrasësit kërkuan: Përçarje dhe Frikë!", shkruan Rama në Facebook.

Kryeministri Rama shkruan gjithashtu se "Është koha e një zgjedhjeje të qartë mes urrejtjes përçarëse dhe unitetit për lirinë, barazinë, vëllazërimin. Ky është momenti ynë për t’u përgjigjur në emër të shpresës dhe bashkëpunimit mes njerëzve mbi këto vlera të shkëlqyera e të panegociueshme".


13:34 - Në manifestimin e Parisit po marrin pjesë kryeministri Edi Rama, ministri i Jashtëm Ditmir Bushati e ai i Mirëqenies Sociale dhe Rinisë Erjon Veliaj, si dhe katër krerët e komuniteteve kryesore fetare në vend e një numër gazetarësh.

Në këto momente delegacioni shqiptar po kryen homazhe para redaksisë së "Charlie Hebdo", e sulmuar para pak ditësh ku mbetën të vrarë 12 persona.

Në marshimin e madh të solidaritetit botëror kundër terrorizmit dhe intolerancës fetare, Shqipëria do të jetë shembulli unikal i harmonisë fetare, një element identifikues ky për vendin tonë i vlerësuar edhe nga Ati i Shenjtë, Papa Françesku. /albeu.com/

Shtuar më 11/01/2015, ora 14:16

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori