Pamje të frikshme nga Notre Dame, Makron i dëshpëruar (FOTO LAJM)

Një zjarr ka shpërthyer në katedralen e famshme të Notre-Dame në Paris dhe është përhapur me shpejtësi në të gjithë ndërtesën.
Shkaku nuk ishte menjëherë i qartë, por zyrtarët thonë se kjo mund të lidhet me punën e rinovimit.

Imazhet në mediat sociale tregojnë shenja të tymit që hedhin dritë në ajër mbi ndërtesën gotike 850-vjeçare.

Një operacion i madh është duke u zhvilluar për të luftuar zjarrin, i cili shpërtheu të hënën pasdite. Një zonë që rrethon ndërtesën në qendër të Parisit është pastruar, thanë zyrtarët.

Presidenti francez, Emmanul Macron e ka cilësuar si një moment të trishte.

“Notre-Dame de Paris në flakë. Emocioni i një kombi të tërë. Mendim për të gjithë katolikët dhe për të gjithë francezët. Ashtu si të gjithë bashkatdhetarët tanë, unë jam i trishtuar duke parë këtë pjesë të djegur”

Presidenti francez Emmanuel Macron ka anuluar fjalimin e tij të planifikuar për kombin në dritën e zjarrit, i cili ka përfshirë gjirin gjigand të katedrales, tha një zyrtar i Pallatit të Elysee.
Shtuar më 15/04/2019, ora 20:35
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori