Nuk kanë fund trazirat në Holandë, arrestohen 70 persona
Policia holandeze ka arrestuar të paktën 70 persona pasi trazirat e reja shpërthyen për natën e tretë me radhë gjatë një proteste kundër vendimit të qeverisë për të futur shtetrrethim për shkak të pandemisë COVID-19.

Sidoqoftë, arsyet e vandalizmit që janë parë nga Roterdami deri në Amsterdam nuk janë më aq të qarta, veçanërisht pasi protestuesit janë adoleshentë, raporton Reuters.

Shefi i policisë William Welders tha se rreth 70 njerëz u arrestuan deri në orën 22:00 dhe topat e ujit u përdorën kundër grabitjeve në Roterdam, ndërsa gazi lotsjellës u përdor në Harlem për të shpërndarë turmën.

Policia ka dhënë 6.000 gjoba për shkeljen e ndalimit të lëvizjes midis orës 21.00 dhe 4.30 të mëngjesit.

“Kjo nuk ka asnjë lidhje me protestën, ky është një veprim kriminal,” tha kryeministri Mark Rutte në Hagë.
Shtuar më 26/01/2021, ora 09:30

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori