Nuk iu bindën urdhrit e lëvizën lirisht me makina, gjoba dhe shoqërime në disa qytete të Shqipërisë
Ndërkohë që në orët e para të mëngjesit është parë një reduktim i qarkullimit dhe lëvizjes së qytetarëve në Vlorë, me sa duket disa prej tyre nuk i kanë rezistuar shumë qëndrimit të domosdoshëm në shtëpi.

Policia është duke ushtruar kontroll në qytet ku ka bllokuar deri më tani 11 automjete. Nga kontrollet e ushtruara në 33 makina që kishin thyer urdhrin, 22 automjeteve u janë marrë çelësat e makinave.

Në Durrës janë bllokuar 30 automjete pasi drejtuesit e tyre nuk respektuan urdhrin.

Po ashtu edhe në Fier disa qytetarë kanë tentuar të lëvizin. Nga kontrolli i ushtruar nga policia dhe ushtria 8 drejtues automjetesh janë shoqëruar në komisariat ndërsa janë marrë 21 masa administrative.

Në lidhje me 21 masat administrative të marra nga policia e Fierit, drejtori i qarkullimit rrugor të 2 qarkut Fier, Ylli Kondi, kjo masë ndaj drejtuesve ka ardhur pasi ata kanë thyer masat e vendosura nga qeveria. Ata janë kapur duke drejtuar automjetet e tyre private në rrugë dhe nuk kanë pasur asnjë autorizim për të lëvizur.

Në Elbasan janë ndaluar 20 të pabindurit dhe kjanë marrë masa administrative. Në këtë qytet janë ngritur 9 pika kontrolli të policisë, FNSH dhe ushtrisë. Ndaj këtyre shkelësve është marrë gjoba prej 4 mijë lekësh.

Masa administrative janë marrë edhe në Lezhë, po ashtu në këtë qytet ka patur edhe shoqërime në komisariat.

Autoritetet shëndetësore kanë njoftuar gjatë gjithë këtyre ditëve masat e marra dhe kanë bërë thirrje se shqiptarët duhet të mos dalin nga shtëpitë e tyre dhe duhet të kufizojnë në maksimum lëvizjet, të mbajnë distancë nga njëri tjetëri prej 2 m dhe të lajnë duart me ujë e sapun çdo 10 min dhe të shtojnë masat higjeno-sanitare.

Shtuar më 13/03/2020, ora 11:36

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori