Nobeli në Letërsi i jepet kanadezes Alice Munro
Pëlqej
Shkrimtarja kanadezez, Alice Munro ka fituar çmimin Nobel në Letërsi për vitin 2013. Në njoftimin e Akademisë suedeze ajo cilësohet si një mjeshtre e historive të shkurtra bashkëkohore. Librat e saj përfshijnë edhe "E dashur Jetë" dhe"Kërcimi i Hijeve të Lumtura". Fitues të mëparshëm të çmimit kanë qenë të mëdhenjtë e letërsisë si Rudyard Kipling, Toni Morrison dhe Ernest Hemingway. Vitin e shkuar çmimin e mori Mo Yan./albeu.com/


Shtuar më 10/10/2013, ora 14:17
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori