Ngujimi, 3500 qytetarë nuk votojnë
Rreth 3500 mijë qytetarë nuk do të mund të votojnë në zgjedhjet vendore të 8 majit në Shqipëri. Ngujimet, hasmëritë dhe konfliktet u mohojnë mijëra shqiptarëve të drejtën e votës.

Mbi 1450 familje janë privuar nga e drejta dhe dëshira për të votuar në zgjedhjet e 8 Majit në Shqipëri.

Këtë shifër të madhe e ka bërë pulbike këtë të hënë Instituti i Shtëpisë së Drejtësisë

Më shumë se 50 për qind e familjeve në fshat janë në konflikt për tokën, ndërsa në qytete e metropole konfliktet janë të natyrave të ndryshme, por përsëri dominojnë ato për pronën dhe ndërtimet e paligjshme, raportoi AS.

Edhe kryeqyteti nuk mbetet pas me këtë, ku numërohen 15000 konflikte, 4200 hasmëri ndërsa 206 familje të fshehura nga ngujimi. /albeu.com/
Shtuar më 02/05/2011, ora 17:52

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori