Nga "Genti" tek "Diamanti" dhe "Taraboshi", cigaret që piheshin nga "të fortët" gjatë komunizmit (FOTO LAJM)

Pëlqej
Prodhimi dhe përpunimi i duhanit ka qenë mjaft i zhvilluar si sektor në Shqipëri për kushtet e kohës.

Gjatë periudhës së mbretërisë, mjaft fabrika dolën në treg, të cilët përpunonin duhanin e prodhuar në zona si Shkodra, Durrësi apo Dumrea e Elbasanit, shkruan Albeu.com.

Pas ardhjes në fuqi të komunistëve, një pjesë e tyre u mbyllën, kurse pjesa tjetër u shtetëzuan dhe iu ndryshuan emrat.

Disa nga markat më të njohura janë "Gent", "Diamant" apo "Tarabosh".

Disa prej këtyre markave tregonin edhe status gjatë periudhës komuniste. /albeu.com/
Shtuar më 14/09/2018, ora 11:21
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori