Në luftë me "vdekjen" në Itali, sa do të paguhen mjekët dhe infermierët shqiptarë
30 mjekë shqiptarë do të shkojnë sot në Bergamo për të mbështetur Italinë në situatën e emergjencës ndaj koronavirusit.

Siç raporton Corriere, mjekët do të mbërrijnë në aeroportin e Romës por do të veprojnë në të gjithë qytetin e Bergamos, ku do të transferohen.

Vajtja e personelit shëndetësor shqiptarItali është fryt i një marrëveshjeje mes kryeministrit shqiptar Edi Rama dje ministrit të jashtëm italian Luixhi Di Maio, shkruan abcneës.al.

Mjekët do të qëndrojnë në Itali një muaj dhe do të paguhen nga Shqipëria.

Sipas vendimit të publikuar në fletoren zyrtare të qeevrisë shqiptare, mjekët do të paguhen 3 mijë euro, ndërsa infermierët 2500 euro për një total prej 11 milion lekësh.

Vajtja e personelit shëndetësor shqiptarItali është fryt i një marrëveshjeje mes kryeministrit shqiptar Edi Rama dje ministrit të jashtëm italian Luixhi Di Maio.

Shtuar më 28/03/2020, ora 13:33

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori