Në 2035 bëhet realitet "Shqipëria e Madhe"
Një tjetër hartë e re europiane del nga një ekspert rus, e cila tregon se kufijtë e sotëm të Europës do të ndryshojnë rrënjësisht në vitin 2035.

Në këtë hartë janë konsultuar Zbignjev Bezhezhinski, ish këshilltar i ish kryetarit amerikan, Xhimi Karter, dhe shkrimtari Samuel Hantigton.

Për krijimin e saj janë shfrytëzuar burime të CIA-s dhe shërbimet sekrete ruse, njofton Almakos.

Sipas tyre Ballkanin, në njëzetë vitet e ardshme e presin ndryshime të mëdha për sa i përket territorit, kështu:

Serbia, do të mbetet pa Kosovën dhe Vojvodinën, Bosnja do të zhduket tërësishtë nga harta, kurse nga Kosova dhe një pjesë e Maqedonisë, do të formohet Shqipëria e Madhe.

Më tej ekspertët rus, kanë konstatuar se Bosnjën do ta ndajnë Serbia dhe Kroacia, kurse krijimi i Shqipërisë së Madhe, do të përbëhet nga Kosova dhe një pjesë e Maqedonisë. /albeu.com/
Shtuar më 10/09/2013, ora 14:35
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori