Ndërhyn Rusia, merr kthesën e papritur lufta Azerbajxhan-Armeni
Ministrat e jashtëm nga Armenia dhe Azerbajxhani do të marrin pjesë në bisedimet rreth konfliktit në rajonin e Nagorno-Karabakh-ut në Moskë, sipas Kremlinit.

“Baku dhe Jerevani kanë konfirmuar pjesëmarrjen e tyre në negociatat në Moskë.

Përgatitjet janë në aktivitet të plotë,” tha për AFP zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme ruse Maria Zakharova, raporton albeu.com.

Presidenti rus Vladimir Putin i ka ftuar ministrat e jashtëm të Azerbajxhanit dhe Armenisë në Moskë për bisedime paqeje më 9 tetor.

Presidenti i Rusisë po bën thirrje për të ndaluar luftimet në Nagarabah për arsye humanitare, për të shkëmbyer trupa të vdekur dhe të burgosur,” tha Kremlini në një deklaratë. /albeu.com
Shtuar më 09/10/2020, ora 09:58

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori