Myslimanët nisin peligrinazhin në Mekë
Besimtarët myslimanë nga e mbarë bota nisën pelegrinazhin në Malin Arafat, për të kremtuar Haxhin në Arabinë Saudite.
Për myslimanët shkuarja në Haxhë është një prej 5 shtyllave të besimit islam.

Pelegrinët do të kryejnë shtatë rrotullime rreth Kaaba-s, në të kundërt të akrepave të orës, duke përsëritur të njëjtin rrugëtim që kreu profeti Muhamed në shekullin e VII.

Frika e sulmeve terroriste kanë mobilizuar 100 mijë trupa sigurie. Autoritetet e Mekës, njoftojnë se për pelegrinazh kanë zbarkuar 1.83 milion besimtarë nga jashtë Arabisë Saudite, rreth 1.5 përqind më shumë se sa vitin e shkuar.
Haxhi është pelegrinazhi më i madh në botë dhe çdo musliman i devotshëm duhet ta ndërmarrë atë të paktën një herë gjatë jetës së tij./albeu.com/


Shtuar më 05/11/2011, ora 14:39
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori