Mustafa i përgjigjet Ramës: Nuk ia dëshiroj askujt të përjetojë sërish Jugosllavinë-
Lideri i LDK’së, Isa Mustafa, ka thënë se nuk dëshiron ta shohë më askënd duke përjetuar edhe një herë Jugosllavinë. Ai ka thënë se pushtetin jugosllav nuk ua dëshiron ta përjetojnë edhe ata.

“Ne që e kemi përjetuar Jugosllavinë nuk dëshirojmë ta përjetojmë edhe njëherë. Edhe atyre që nuk e kanë përjetuar, nuk ua dëshirojmë”, ka thënë Mustafa në një përgjigje për Express.

Këtë reagim ish-Kryeministri i Republikës e ka bërë duke iu përgjigjur deklaratave të Edi Ramës, i cili tha se s’po e kthen Jugosllavinë e re me mini-shengenin ballkanik derisa lëshojë akuza në drejtim të liderëve kosovarë.

Ai ka thënë se të gjitha qëndrimet i ka shprehur në reagimin e sotëm për mini-shengenin.

“I kam shprehur qendrimrt e mia dhe te LDK-së në postimin tim lidhur Mini-sgengenin dhe Mini-jugosllavët”, ka shtuar ai.

Ndërkohë, në reagimin e sotëm, Kryetari i LDK’së ka thënë se nuk e përkrahin mini-shengenin ashtu siç nuk e kanë përkrahur ndryshimin e kufijve ndërmjet me Serbinë.

“Në shiqim të parë duken projekte atraktive, por në esencë çojnë në një Jugosllavi të re, me Shqipërinë e pa Kroacinë dhe Slloveninë. Janë ide që nuk i kemi përkrahur sa e kemi drejtuar qeverinë dhe nuk do t’i përkrahim si Lidhje Demokratike e Kosovës, as në pozitë dhe as në opozitë. Ashtu siç nuk përkrahim ndryshimin e kufijve shtetëror të Kosovës”, ka shkruar Mustafa sot në Fb.

Lideri i LDK’së ka qenë për një kohë pjesë e udhëheqjes së Prishtinës në kohën e pushtetit jugosllav. Por, më vonë ishte ndjekur dhe dënuar nga pushteti dhe kishte ikur në Gjermani. Kishte mbajtur pozitën e Ministrit të Financave në Qeverinë në Ekzil të Bujar Bukoshit. Pas luftës, përmes votës, Mustafa ishte bërë dy herë shef i Prishtinës. Ka fituar edhe garën për Kryetar të LDK’së duke u zgjedhur tri herë Shef i partisë së themeluar nga Ibrahim Rugova. Po ashtu, përmes votave, Lideri i LDK’së ishte zgjedhur edhe Shef i Qeverisë së Republikës.

Ndërkohë, Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, nga Samiti i Ohrit, ka thënë se s’ka punuar dhe as s’ka lidhje me Jugosllavinë.

Këtë përgjigje ai e ka dhënë duke iu përgjigjur kundërshtimit të Isa Mustafës për mini shengein ballkanik.

“Kam respekt për Isa Mustafën. Kemi punuar bashkë. Ruaj kujtim të mirë me të dhe jam i befasuar nga deklarata e tij. Por siç ka ai opionin e tij të ndryshëm nga unë, kam unë opinion të ndryshëm ndaj tij. Të flasësh për një proces që rikrijon Jugosllavinë, të ma thuash mua që as kam punuar në administratën e Jugosllavisë dhe as kam lidhje me Jugosllavinë, veç kujtimit të keq të keqtrajtimit të shqiptarëve, më duket e tepërt dhe jo fort elegante”, ka thënë Rama, në një konferencë për media.
Shtuar më 10/11/2019, ora 19:29

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori