Modelja e luti burrin të largohej nga Afrika por nuk e dëgjoi derisa ndodhi e papritura
Gruaja e një tregtari diamantesh njoftohet se kishte parashikuar vdekjen e tij dhe madje i kishte kërkuar atij që ta linin atë shtet 3 ditë para se të vinte vdekja e tij.

Biznesmeni serb George Mihaljeviç u vra para 5 ditësh gjatë një xhiroje me makinë teksa xhironte në Bedfordview, Johannesburg, Afrika e Jugut. Dy persona të armatosur në një motoçikletë iu afruan Mihaljeviç ndërsa ai zbriti nga Porsche dhe personat hapën zjarr mbi të.

Zëdhënësi i policisë Andre de Jaager tha se 43-vjeçari Mihaljeviç kishte arritur të largohej rreth 100 metra nga vendi i ngjarjes pasi ka dalë nga automjeti, ku edhe ka ndërruar jetë.

Gruaja e tij – ish-Mis Bullgaria Natalia Gurkova-Mihaljeviç – thuhet se i kërkoi Mihaljeviç të ikte nga Afrika e Jugut 3 ditë para se ai të vritej, madje i ishte lutur që ta linin atë shtet.

Natalia, e cila u kurorëzua nga Miss Bullgaria në vitin 1998, kishte deklaruar në mënyrë të përsëritur se ajo ishte ndier e pasigurtë për jetën në Afrikën e Jugut. Ajo thuhet se kishte këmbëngulur që të shkonin në Bullgari së bashku me fëmijët e tyre, Gorgina dhe Kristijan.

Duke qenë se punon si modele dhe aktore, fati deshi që Natalia të largohej në Bullgari pa Mihaljeviç dhe është informuar për vdekjen e tij teksa merrte pjesë në Javën e Modës në Sofje, kryeqyteti i Bullgarisë.

Mihaljeviç kishte në pronësi kompani të ndryshme diamanti dhe ari, duke përfshirë Sandton Gold, Diamond Exchange dhe Salon Prive.

Ai dhe Natalia thuhet se kanë gëzuar një jetë luksoze sëbashku.

Është për të ardhur keq që Afrika e Jugut është bërë një fushë beteje për sindikatat rivale për të zgjidhur rezultatet.

Hetuesi Paul O’Sullivan tha:

Nuk ekziston sundimi i ligjit në Afrikën e Jugut. Pothuajse asnjë nga krimet e kryera nga Krejcir nuk u zgjidhën kurrë, sepse policët paguhen nga bandat.

Kthimi i sundimit të ligjit nuk do të ndodhë asnjëherë, ndërsa agjencitë e zbatimit të ligjit po menaxhohen nga mafia, e cila është një keqardhje e madhe, sepse ka shumë oficerë të policisë që janë njerëz të sinqertë dhe punëtorë që duan të bëjnë një dallim.”

Hetuesi O’Sullivan pretendon se Mihaljeviç ishte një "njeri i vdekur që ecte" pasi prej kohësh ishte nën shënjestrën e bandave.

Oficerët e policisë po hetojnë aktualisht vrasjen, me ç’rast nuk janë raportuar ende arrestime.


Shtuar më 02/10/2018, ora 08:16
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori