Mjekėt: Obeziteti tek femijėt, shifra alarmante
Pëlqej
Abonohu pėr lajmet me e-mail:
E-maili juaj:      Tani, kontrolloni e-mailin tuaj dhe konfirmoni abonimin!
Mbipesha tek fėmijėt po kthehen nė njė problem shqetėsues pėr shoqėrinė shqipėtare. Sipas specialistėve tė mjekėsisė po rritet ēdo ditė numri i personave tė cilėt kanė probleme me mbipeshėn.

Numri i rasteve tė fėmijėve tė cilėt janė nė mbipeshė qė paraqiten nė QSUT shkon nga 150 deri nė 200 fėmijė nė muaj. Shifrat janė alarmante sipas mjekėve, ku 20 % e fėmijėve nė Shqipėri janė obezė.

Kjo gjė ėshtė mė e theksuar nė zonat ku edhe mirėqėnia ėshtė disi mė e lartė se vendet e tjera. Ku njė numėr i madh i tyre vijnė nga qytete tė mėdha si Tirana, Durrėsi apo Elbasani. Numri ėshtė shumė i lartė pėr mjekėt, duke pasur parasysh edhe faktin qė fenomeni po vjen gjithmonė duke u rritur.

Sipas mjekėve ushqimi i bollshėm dhe i pakontrolluar i fėmijėve ka bėrė qė tė rritet edhe numri i tė prekurve nga mbipesha. /albeu.com/
Shtuar më 29/11/2011, ora 09:53
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori
 
Nė mbledhjen e dytė tė pėrbashkėt tė Qeverisė shqiptare dhe asaj tė Kosovės qė u mbajt nė Tiranė u nėnshkruan 11 marrėveshje nė fusha tė ndryshme.

Nė mbledhjen e dytė tė pėrbashkėt tė Qeverisė shqiptare dhe asaj tė Kosovės qė u mbajt nė Tiranė u nėnshkruan 11 marrėveshje nė fusha tė ndryshme.