Meta letër Manastirliut dhe Ramës, kërkon llogari për situatën e COVID-19

Presidenti Ilir Meta i ka dërguar letër drejtuar ministres së Shëndetësisë Ogerta Manastirliu, kryeministrit Edi Rama dhe kreut të Kuvendit Gramoz Ruçi në lidhje me situatën e COVID-19 në vend.

Meta përmes një postimi në rrjetin social Facebook, shkruan se autoritetet përkatëse duhet të jenë më të vëmendshëm ndaj masave anti Covid që duhet të marrin gjatë kësaj periudhe, pasi situata pritet të përkeqësohet drejt një katastrofe, që duhet parandaluar në kohë.

Postimi i plotë

Nisur nga përkeqësimi i dukshëm i situatës së pandemisë COVID-19, me shtim të numrin të personave të infektuar, e fatkeqësisht me rritje edhe të numrit të qytetarëve të cilën kanë humbur jetën, shtrohet si domosdoshmëri një rivlerësim tërësor i situatës dhe masave të marra në raport me të, duke konsideruar edhe afrimin e stinës së ftohtë, si një tjetër faktor rëndues.

Me përshkallëzimin e krizës së rëndë politike e institucionale, veçanërisht pas shkeljes brutale e të njëanshme të Marrëveshjes konsensuale të 5 Qershorit, situata e pandemisë pritet të përkeqësohet drejt një katastrofe, që duhet parandaluar në kohë.

Në këto kushte, po bëj publike letrën zyrtare që i kam dërguar ministres së Shëndetësisë, për dijeni Kryeministrit ende në detyrë dhe Kryetarit të Kuvendit.

Shtuar më 28/10/2020, ora 09:40

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori