Mediat italiane: Shqipëria i afrohet votimeve në klimën e luftës civile
Në një artikull të gjatë dedikuar situatës politike në Shqipëri, gazeta italiane Il Giornale.it ngre alarmin për zgjedhjet e 30 Qershorit për të cilat shkruan se po shkohet drejt një pëerplasjeje të pasghmangjhsme civile nëse palët ruajnë deri në fund qëndrimet që kanë mbajtur deri më tani.

Gazeta përshkruan me detaje ngjarjet e rëndësishme që kanë ndodhur së fundmi në vend, duke nisur që nga djegia e mandateve nga ana e opozitës deri tek protesta që pritet të zhvillohet mbrëmjen e sotme në orën 20:00 në Buolevqardin "Dëshmorët e Kombit"

Artikulli i plotë:

Pas muajsh protesta në rrugë kundër qeverisë, vendi po lufton në një rrugë pa krye që vazhdon të përkeqësohet. Nga njëra anë, socialistët e Edi Ramës, në qeveri që nga viti 2013; nga ana tjetër, opozita e qendrës së djathtë, e udhëhequr nga Partia Demokratike e Lulzim Bashës, trashëgimtari i babait fisnik të Shqipërisë postkomuniste, Sali Berisha. Demokratët po kërkojnë dorëheqjen e ekzekutivit, disa nga pakënaqësitë popullore kundër pagave dhe pensioneve të ulëta dhe forcën e hetimeve të fundit gazetareske që dëshmojnë lidhjet midis elitës politike dhe krimit të organizuar.

Në shkurt, deputetët e opozitës dogjën mandatet e deputetetit në Parlament që nuk e konsiderojnë më përfaqësues, duke braktisur punën. Gjykata Kushtetuese është paralizuar gjithashtu, me vetëm një gjykatës përgjegjës nga 9 që duhej të kishte. Gjykatat e tjera, nga Gjykata e Lartë në gjykatat lokale, kanë probleme të ngjashme. Pas përplasjeve të njëpasnjëshme të rrugëve, më 9 qershor, Presidenti i Republikës Ilir Meta anuloi zgjedhjet lokale më 30 qershor. Sipas tij nuk do të kishte kushtet për një sjellje paqësore të votimit dhe në fakt, pa kandidatët e qendrës së djathtë, votuesit nuk do të kishin mundësi të zgjedhin.

Rama u përgjigj në rrugën e vështirë, duke kërkuar heqjen e Metës nga posti I presidentit dhe duke akuzuar opozitën se synon grushtin e shtetit, “sepse nuk arrin të mbizotërojë në votime”. Paraliza institucionale, megjithatë, bllokon shkarkimin e presidentit, i cili duhet të sanksionohet nga një Gjykatë Kushtetuese e cila në vend të kësaj nuk është në gjendje të veprojë.

Ndërkohë, megjithatë, parlamenti pa opozitën votoi një mocion që deklaroi vendimin e Metës për të anulluar zgjedhjet lokale. “Sistemet parlamentare dhe gjyqësore janë shkatërruar”, shpjegon Lulzim Basha në gazetë. Rama kontrollon të gjitha kompetencat dhe qeveris me urdhër personal, në mungesë të çfarëdo lloj kufizimi institucional. Politikanët janë praktikisht mbi ligjin. Si rezultat, niveli i korrupsionit dhe krimit është rritur, pasi politikanët dhe kriminelët mbeten të pandëshkuar ». Kreu i opozitës vë në dukje gishtin në dy plagë: korrupsioni dhe trafikimi i drogës. Për vite Shqipëria ka qenë vendi kryesor i prodhimit të marijuanës evropiane dhe kohët e fundit ajo ka filluar të tërheqë trafik të konsiderueshëm të kokainës, e cila kalon përmes saj për të arritur në Ballkan. Sipas OSBE-së, në vitin 2017 qarkullimi i lidhur me prodhimin dhe tregtinë e kanabisit përfaqësonte gati një të pestën e PBB-së. Është e pashmangshme që politikanët më të pandershëm do të tundohen për t’u marrë me klanet e drogës.

Gazeta gjermane Bild, në një hetim të fundit, zbuloi mbështetjen e një bosi të drogës për disa kandidatë socialistë në zonën e Durrësit. Në audio të tjera kryeministri vetë është kapur, i cili ka njoftuar tashmë padi kundër gazetarëve. Një bombë mediatike që Basha nuk mungon ta kopnsiderojë kështu: “Kryeministri është fajtori kryesor – argumenton ai – Qeveria të japë dorëheqjen dhe fajtorët të shkojnë para drejtësisë. Ne kërkojmë që BE dhe Italia të apelojnë për kthimin e sundimit të ligjit dhe të demokracisë “.

Deri tani, megjithatë, Tirana po përjeton një bllokim shqetësues: formalisht zgjedhjet e 30 qershorit janë anuluar por qeveria siguron që ato të mbahen. Për atë ditë, edhe më shumë tensione të dhunshme pritet të ndodhin. Opozita ka thirrur një demonstratë tjetër në një përpjekje për të rritur presionin mbi qeverinë. Por kjo nuk duket se dëshiron të heqë dorë dhe të gëzojë heshtjen e kujdesshme të bashkësisë ndërkombëtare. Ditët e ardhshme do të jenë vendimtare.
Shtuar më 21/06/2019, ora 17:48
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori