Mbrojti shqiptarët dhe maqedonasit, karikatura e aritistit grek bën bujë në Greqi
Nacionalizmi duket të jetë shpëthyes në shoqëritë e mbyllura dhe me kontakte të kufizuara me kulturat e tjera duke sjellë kështu dhunë dhe viktima në rastet më eskstreme.

Shoqëria greke, por edhe Ballkani vetë janë duke u përballur prej dekadash me këtë problematikë, e cila bëhet shpesh e mprehtë në situata të caktuara, raporton Albeu.com.

Aktualisht në Greqi spikasin neo-nazistët e Agimit të Artë, të cilët fyejnë shqiptarët dhe kombësitë e tjera që nuk janë grekeGreqi duke shkaktuar frikë dhe tension në shoqëri.

Në lidhje me këtë fenomen, karikaturisti John Antonopoulos ka bërë një karikaturë ku bën thirrje që fashizmi të mbahet larg shkollave.

Karikatura e tij ka marrë pëlqimin e pjesës së kulturuar të shoqërisë greke dhe sigurisht është sulmuar nga shovinistët dhe nacionalistët e sëmurë. /albeu.com/
Shtuar më 30/11/2018, ora 15:49

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori