Makina luksoze, vila dhe biznese: Dalin detaje nga aktiviteti kriminal i vëllezërve nga Mirdita
Vëllai i Sokol Markut, të cilit ditën e djeshme iu sekuestrua një pasuri me vlerë 5 milionë euro, është Elson Marku.

Sokol Marku dhe vëllai i tij, nga viti 2008 deri në vitin 2015">2015, kanë përfituar transferta në vlera monetare të larta nga disa vende të BE, si Italia, Belgjika, Spanja, Suedia, Zvicra, Greqia dhe Franca.

Sipas dosjes rezulton se aktiviteti i tyre kriminal duket se ka qenë i shtrirë në një numër të lartë të vendeve të Bashkimit Evropian.

Këto para ata i investonin në blerjen dhe tregtimin e makinave. Nga muaji mars i 2011 deri në mars të 2015">2015, Sokol Marku ka përfituar 30 transferta me vlerë totale 12.316 euro, nga persona të ndryshëm.

Ndërsa nga korriku 2014 deri në gusht 2015">2015, ka dërguar 1.127 euro në favor të tre personave, të afërt të tij drejt Italisë. Belgjikës, Spanjës dhe Suedisë.

Kurse Elson Marku, nga data 7 korrik deri në datën 14 korrik ka përfituar dy transferta, njëherë 1.633 franga zvicërane dhe një herë tjetër 48.235 franga.

Transferta parash ka përfituar edhe babai i tyre.

Sokol Marku, përgjatë 2008 deri në 2010 ka përfituar nëpërmjet transferave 16.850 euro. Ndërkohë nga periudha janar 2010 deri në gusht 2015">2015 ka përfituat 37 transferta në vlerë totale 17.850 euro nga shtetas të ndryshëm. Këto vlera janë futur nga Italia, Zvicra, Greqia, Gjermania dhe Franca.

Nga verifikimet e kryera ka rezultuar se pasuria e tyre ishte regjistruar në emër të personave të tretë, kryesisht familjarë e rreth shoqëror. Në emër të dy vëllezërve Marku ishin të regjistruara vetëm disa automjete.

Sekuestrimi i pasurisë së vëllezërve Marku është bërë një ditë më parë nga Prokuroria e Tiranës, ku janë sekuestruar në cilësinë e provës materiale 18 makina, apartamente, biznese dhe lokale.

Shtuar më 21/01/2021, ora 10:26

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori