Lufta e madhe me COVID-19, sa persona në të gjithë botën kanë fituar sfidën
Tashmë prej kohësh bota është nën pushtetin e virusit ndërsa që nga fillimi i pandemisë e deri më sot janë në të gjithë botën janë regjistruar 108,313,117 raste me koronavirus.

Në bazë të dhënave të pasqyruara në Worldometer, nga ky total, 80,360,601 qytetarë janë shëruar ndërsa rreth 2,4 milionë të tjerë nuk kanë mundur t’i shpëtojnë sëmundjes.

Vendi me shifrat më të larta në botë mbetet SHBA ku numërohen 28 milionë të infektuar dhe 486,922 viktima.

SHBA pasohet nga India që ka konfirmuar 10 milionë raste me Covid-19 si dhe 155,484 raste fatale. Vendi i tretë më i prekur nga pandemia është Brazili me 9,7 milionë të infektuar dhe 236,397 viktima.

Bilanc tragjik viktimash ka edhe Britania e Madhe me 115,529 raste fatale si dhe Meksika ku kanë humbur jetën deri më tani.

Shtuar më 12/02/2021, ora 09:26

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori