Ky është vendi i parë në botë që fut robotët për të luftuar pandeminë
India, vendi i dytë me më shumë raste nga COVID-19 në gjithë po bën pjesë të luftës ndaj COVID-19 edhe robotët. ‘Invento Robotics’ janë lloji i robotëve që po fusin autoritetet indiane brenda spitaleve.

Lloji më i famshëm është roboti ‘Mitra’ që ndihmon pacientët, mjekët dhe familjarët të lidhen me njëri-tjetrin. Ata kanë një ekran në gjoks dhe arrijnë të bëjnë të mundur një lidhje me audio dhe video.

Po ashtu ata kujtojnë mjekët dhe pacientët për ilaçet apo trajtime të ndryshme. Një prej robotëve kushton 10 mijë dollarë dhe ata mund të jenë një armë shtesë në Indi, teksa spitalet janë tejmbushur me pacientë me COVID-19, ndërsa vendi po vuan një krizë të thellë nga pandemia.

Shtuar më 13/11/2020, ora 12:31

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori