Kush është shqiptari i kapur në Angli, "koka" e trafikut të emigrantëve me kamion
Policia e Britanisë së Madhe ka arritur të vërë në pranga me qëllim ekstradimin një shqiptarë që akuzohet si "koka" e trafikimit të njerëzve me kamiuon drejt Anglisë.

Ekstradimi i tij do të bëhet për në Belgjikë ku pritet të vuaj dënimin me 10 vite burg dhe 720 mijë euro gjobë.

Shqiptari është identifikuar si Alket Dauti ku sipas mediave britanike ai u arrestua në një aksion të zhvilluar në apartamentin e tij në jug të Londrës në qershor të vitit 2018.

Sipas burimeve aksioni për të arrestuar Dautin ishte pjesë e një hetimi të përbashkët britanik-belg.

Alket Dauti njihej si "koka" e trafikimit, pasi organizonte dhe drejtopnte një grup që dërgonin me kamionë burra, gra dhe fëmijë nga Belgjika drejt Britanisë kundrejt pagesës.

Banda përdorte shoferë të korruptuar kamionësh për të marrë emigrantët në Belgjikë, të cilët i fusnin në Mbretërinë e Bashkuar nëpërmjet porteve të ndryshme.

Banda dyshohet se trafikonte shqiptarë, të cilët paguanin shifra të mëdha parash për të qëndruar në hotele në Belgjikë, përpara se të shkonin në Britani.

“Përmes punës sonë të ngushtë me Policinë dhe prokurorët federalë të Belgjikës ne kemi goditur një grup të rëndësishëm të krimit të organizuar i përfshirë në sjelljen e emigrantëve në Britani në mënyrë të paligjshme. Dauti ishte kreu i atij grupi. Ai i trajtoi emigrantët e dëshpëruar si mall për të bërë para. Ai nuk kishte marrë parasysh se jeta e tyre vihej në rrezik pasi ata udhëtonin në anën e pasme të kamionëve. Ai është dënuar nga një gjykatë belge dhe ne e kemi ekstraduar atje për të kryer dënimin e tij”- ka thënë prokurori që ka udhëhequr hetimet në Britani. /albeu.com/
Shtuar më 27/01/2019, ora 09:00
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori