Kush është i "forti" i Elbasanit me makina të blinduara që goditi policinë
Pëlqej
Policia ka dhënë më në fund detaje në lidhje me një ngjarje të çuditshme që ndodhi dje në Elbasan ku gjatë shoqërimit për verifikim të një makine të blinduar për në komisariat, një makinë e policisë është goditur nga një mjet tjetër me qëllim.

Pas verifikimit, policia ka gjetur se makina e blinduar është në pronësi të Petrit Çelës, pronarit të tregut agro-ushqimor të Elbasanit.

Njoftimi i policisë
Elbasan, Sekuestrohen 7 automjete, 3 prej tyre të blinduara, një armë zjarri sportive.

Arrestohen në flagrancë 3 shtetas, konkretisht: drejtuesi i mjetit që u ndalua për tu kontrolluar nga Policia, pasagjeri i këtij mjeti dhe roja i tregut Agro – Ushqimor

Në vijim të informacionit të dhënë gjatë ditës së djeshme për ngjarjen e ndodhur në Lagjen “Dyli Haxhire” , ku efektivat e policisë kishin dalë me qëllim zbatimin e një plan Operacioni që ka për qëllim verifikimin e mjeteve luksoze apo të dyshuara të trafikuara, ku gjatë kontrollit të ushtruar në në automjetin luksoz me një vlerë rreth 100.000 Euro, personit iu kërkua që të shoqërohej për verifikim të dokumentacionit.

Në momentin që mjeti po shoqërohej nga grupi Shqiponjat dhe nga një Patrullë Policie, një mjet tip "Audi" vjen me shpejtësi duke rrezikuar jetën e punonjësve të policisë dhe godet mjetin e Policisë .

Më pas mjeti që goditi mjetin e Policisë u fut në Tregun Ushqimor. Mjeti tip Audi dyshohet se është i blinduar.

Në lidhje me veprimet e mëtejshme të kryera nga ana e Policisë ju informojmë se:

Në mbështetje të Drejtorisë Vendore të Policisë Elbadan kanë shkuar Renea dhe FNSH.

Policia ka bërë shoqërimin e disa personave që kanë qenë në ambientet e Tregut Ushqimor.

Nga Specialistët për Krimet e Rënda, në Drejtorinë Vendore të Policisë Elbasan, në bashkëpunim me Prokurorinë e Krimeve të Rënda u bë arrestimi në flagrancë i shtetasve:

L.Z, 26 vjeç banues në Elbasan.

Arrestimi i tij, u bë pasi gjatë ditës së djeshme, shtetasi i lartpërmendur ishte pasagjer në mjetin tip “Range Rover” që drejtohej nga shtetasi K.Xh.

Mjeti ishte i dyshuar dhe u ndalua nga Policia me qëllim verifikimin e dokumentacionit në kuadër të zbatimit të plan –operacionit për kontrollin e automjeteve të dyshuara të trafikuara.

Gjatë kontrollit të banesës i'u gjet dhe sekuestrua në cilësinë e provës materiale një sasi materiali bimor i dyshuar Cannabis Sativa.

Ndaj tij, materialet i kaluan Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Elbasan për veprime të mëtejshme për veprën penale "Prodhimi dhe shitja e narkotikëve ", parashikuar nga neni 283 i Kodit Penal.

K.Xh. 35 vjeç banues në Elbasan

Arrestimi i tij, u bë pasi gjatë kontrollit të banesës, të ushtruar nga efektivat e policisë grupi hetimor ka gjetur dhe sekuestruar në cilësinë e provës materiale:

Një pushkë sportive pa leje

Ndaj tij, materialet i kaluan Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Elbasan për veprime të mëtejshme për veprën penale "Prodhimi dhe mbajtja pa leje e armëve të gjuetisë dhe sportive", parashikuar nga neni 280 i Kodit Penal.

V.D, 44 vjeç banues në Elbasan

Arrestimi i tij, u bë pasi duke qenë me detyrë roje i tregut Agro – Ushqimor, ka kundërshtuar urdhrin e Punonjësit të Policisë duke mos lejuar hapjen e derës së tregut.

Ndaj tij materialet i kaluan Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Elbasan për veprime të mëtejshme për veprën penale "Kundërshtimi i punonjësit të Policisë së rendit publik kryer në bashkëpunim" "Mosbindja ndaj urdhrit të punonjësit të policisë së rendit publik" dhe "Përkrahja e autorit të krimit" parashikuar nga neni 236, 242, 302 të Kodit Penal.

Në vijim të veprimeve, Policia ka bërë identifikimin e drejtuesit të mjetiti tip “Audi” që goditi mjetin e policisë dhe po punojnë intensivisht për kapjen e tij.

Mjeti tip “Audi” dyshohet të jetë I blinduar dhe është sekuestruar në cilësinë e provës materiale dhe rezulton në përdorim nga P.Ç.

Gjithashtu shërbimet e Policisë kanë sekuestruar 7 automjete, ku 3 prej të cilave dyshohen të jenë të blinduara, konkretisht:

Mjeti tip “Audi” në pronësi të shtetases E.Xh

Mjeti tip “Range Rover” në pronësi të shtetasit P.Ç

Mjeti tip Golf në pronësi të shtetasit E.H

Mjeti tip “Toyota”, i dyshuar i blinduarpronësi të shtetasit G. N

Mjeti tip “Audi’” A8 i dyshuar i blinduarpronësi të shtetasit P.Ç.

Mjeti tip “Audi” A8 i dyshuar i blinduar, në përdorim nga P.Ç

Mjeti tip “Golf”, në pronësi të shtetasit A. M.

Vijojnë veprimet për dokunemtimin e plotë të kësaj ngjarjeje, si dhe vijojnë kontrollet për kapjen e drejtuesit të mjetit që goditi mjetin e Policisë.
Shtuar më 19/09/2017, ora 15:27
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori