Kriza politike në Bjellorusi, Amerika thirrje Minskut: Pranoni ofertën e kryesisë së OSBE-së
Pas mbështetjes nga Bashkimi Evropiane dhe kancelarët gjermane, Angela Merkel dhe Presidentit francez, Emanuel Macron që OSBE-ja të ndërmjetësojë zgjidhjen e krizës në Bjellorusi, reagon edhe sekretari amerikan i Shtetit, Mike Pompeo, duke mbështetur iniciativën.

Sipas deklaratës së shpërndarë nga Pompeo thuhet se SHBA i kërkon Bjellorusisë të pranojë ofertën e kryesisë së OSBE-së për të lehtësuar dialogun.

“Ne i kërkojmë qeverisë së Bjellorusisë të pranojë ofertën e kryesisë së OSBE-së për të lehtësuar dialogun dhe të angazhojë të gjithë palët e interesuara. Ne mbështesim përpjekjet ndërkombëtare për të parë në mënyrë të pavarur parregullsitë elektorale të Bjellorusisë, abuzimet e të drejtave të njeriut rreth zgjedhjeve dhe goditjet që kanë pasuar.” thuhet në deklaratën e Mike Pompeo.

Ai thotë se edhe SHBA nuk i njeh zgjedhjet presidenciale të 9 gushtit në Bjellorusi, të cilat i dhanë një mandat të 6-të, Aleksandër Lukashenkos.
Shtuar më 20/08/2020, ora 21:29

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori