Kreu sulmin terrorist në Peshkëpi, kush është ekstremisti grek i kthyer në Kakavijë

Qindra qytetarë grekë kanë hyrë në Shqipëri në orët e fundit.

Ata janë duke ardhur për të marrë pjesë në varrimin e ekstremistit grek, Kostandinos Kaçifas që u vra në përpjekje me RENEA-n.

Po ashtu Shqipëria ka forcuar kontrollet në kufi duke ndaluar çdo gjë provokuese.

Gjithashtu janë ndaluar edhe persona që mund të shkaktojnë probleme.

E njëri prej tyre është edhe ekstremisti grek Babis-Harallambos Karathanos.

Por kush është Harallambos?

Ai ka lindur në Greqi, por prindërit e tij janë me origjinë nga Dropulli.

Babis nga viti 1982-1989 ka qenë kryetari i SFEVA - (Bashkimi i Studentëve për Luftën e Vorio-Epirit).

Babis-Harallambos Karathanos ka qenë ish-deputet i partisë Demokracia e Re, më tej i partisë ekstremiste të djathtë greke, LAOS.

Harallambos është i njohur në Shqipëri, pasi ka marrë pjesë në disa aktivitete në vitet e fundit me minoritetin grek.

Forcat e sigurisë së Shqipërisë e kanë identifikuar atë si pjestar të komandos që kreu sulmin terrorist në repartin ushtarak të Peshkëpisë ku u vranë një oficer dhe një ushtar.
Shtuar më 08/11/2018, ora 09:35

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori