Koronavirusi i vrau prindërit, gjyshja e 5 vjeçarit organizon festën e madhe për ditëlindje
Raiden Gonzalez do të mbushë 5 vjeç këtë muaj, por prindrit e tij nuk do të jenë me të për të festuar për shkak se kanë humbur jetën si pasojë e Covid 19.

Nëna e 4-vjeçarit vdiq në tetor, disa muaj pasi sëmundja vrau edhe babanë e tij rreth Qershorit, ndërsa tani të voglit i duhet të jetojë nën kujdesin e gjyshes së tij nga ana e të ëmës.

“Atij i mungon mamaja e tij”, i tha gjyshja e tij, Rozie Salinas të shtunën NBC News. “Vetëm këtë mëngjes ai më tha se ai dëshironte që ai të kishte nënën e tij dhe ai thjesht donte që ajo të kthehej.”

“Çfarë t’i them? Unë vetëm i thashë se ata tani janë engjëj që na ruajnë dhe na mbrojnë”, tha Salinas.

Edhe pse ende në zi për humbjen e të bijës, Salinas dëshiron ta bëjë ditëlindjen e Raiden më 28 nëntor sa më të ndritshme që të jetë e mundur. Ajo dhe motra e saj dolën me një ide për një festë me makinë, për të cilën ajo tha se tani duket se do të jetë mjaft e madhe.

Saga tragjike e familjes filloi kur një bashkëpunëtor i babait të Raiden, Adan, i cili po punonte si shofer kamioni, doli pozitiv për virusin në fillim të këtij viti, tha Salinas.

Disa ditë më vonë, Adan u shtrua në spital pasi gjithashtu doli pozitiv në 3 qershor. Punonjësit e kujdesit shëndetësor i thanë familjes se “ai ishte një nga dy të sëmurët në spital”, tha Salinas.

Ai vdiq javë më vonë, më 26 qershor në moshën 33 vjeçare.

Nëna e Raiden, Mariah, 29, ishte ende duke pikëlluar vdekjen e burrit të saj kur ajo vdiq papritur më 5 tetor, vetëm disa orë pasi ajo kishte filluar të ndihej e sëmurë, tha Salinas.

“Mariah donte të bënte një memorial për Adanin, por ajo kurrë nuk e arriti atë,” tha Salinas. Ajo tha se po planifikon të ketë një memorial për të bijën dhe dhëndrin pas pushimeve. Nëna e Raiden ishte një mësuese dhe ai është në kopshtin e fëmijëve në shkollën ku ajo punonte.

“Unë e mbajta atë në të njëjtën parashkollor”, tha gjyshja e tij. “Ata kujdesen vërtet për të. Ata e dinë se cila është situata e tij.” Me gjithë dhimbjen, Salinas tha se nipi i saj e shtyn të ecë përpara.

Shtuar më 15/11/2020, ora 12:59

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori