“Kooperativistet simpatike që çmendën Enver Hoxhën”, pamje nga fotografi i diktaturës (FOTO LAJM)

Janë publikuar disa fotografi të mjeshtrit të mirënjohur Petrit Kumi, i cili ka lënë gjurmë shumë të rëndësishme në historinë e fotografisë shqiptare para viteve 1990.

Petrit Kumi, mjeshtri me një karrierë gjysmëshekullore në fotografinë e shtypit është sot i fundmi i një plejade fotografësh shqiptarë, që ruan ende emocionet dhe sfidat e një kohe tjetër të fotografisë, krejt e ndryshme nga kjo e sotmja.

Atëherë asgjë nuk ishte digitale, e çastit. Përkundrazi, rezultati i shkrepjes së kërkuar vinte pas orësh të tëra pritje në dhomën e errët.

Më poshtë po përcjellim disa nga shkrepjet e tij më të mira.
Shtuar më 13/09/2019, ora 10:16

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori