Komisioni i Venecias kthehet në Tiranë, jo më për Metën
Ekspertët e Komisionit të Venecias pritet që të rikthehen sërish në Tiranës në datat 18-19 shtator, por këtë herë jo për çështjen e shkarkimit të Presidentit Ilir Meta. Sipas informacioneve këtë herë, delegacioni mbërrin në Shqipëri për një vizitë dy ditore, për të mbledhur mendime në lidhje me ligjin e pronave.

Kuvendi i është adresuar Komisionit që në dhjetor të vitit të kaluar për mbi 200 nene të ligjit, për të cilat ekspertët kërkojnë opinione shtesë.

Në agjendën e delegacionit thuhet se do të takohen me deputetë, përfaqësues të Ministrisë së Drejtësisë, të Brendshme, të Financave dhe Ekonomisë, të Punëve të Jashtme, por edhe me Avokatin e Popullit dhe Avokatin e Shtetit, po ashtu edhe me përfaqësues të sistemit të drejtësisë, shoqërisë civile dhe të komunitetit ndërkombëtar.

“Opinioni paraprak është llogaritur të jepet në mbledhjen e komisionit në tetor 2019”, thuhet në njoftimin zyrtar.
Shtuar më 17/09/2019, ora 18:10

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori