Kolegji Zgjedhor hedh poshtë vendimin e Metës, reagon presidenca
Pas rrëzimit të dekretit të presidentir Meta për shtyrjen e zgjedhjeve ka reaguar presidenca me anë të një postimi të zëdhënësit të presidentit Tedi Blushi.

"Asnjë surprizë nga skeçi i radhës i orkestruar prej kohësh”, ky është reagimi i parë nga ana e presidencës pas rrëzimit të dekretit për shtyrjen e zgjedhjeve edhe në Kolegj.

Kujtojmë se paraditen e sotme, Kolegji Zgjedhor vendosi të rëzojë padinë e Idajet Beqirit, duke konfirmuar zgjedhjet në 30 qershor.

Trupa gjykuese ishte e përbërë nga gjyqtarët Tomor Skreli, Ridvan Hado, Lindita Sinanaj, Artur Malaj dhe Shkëlqim Mustafa, vendosi të rrëzojë kërkesën e PUK për çregjistrimin nga listat e zgjedhësve të pushtetit vendos.

Në këtë mënyrë Kolegji nuk njeh as vendimin e presidentit Meta, i cili shtyu datën e zgjedhjeve lokale të 30 Qershorit, për një datë të mëvonshme, të dakordësuar mes forcave politike në vend.

Mbetet për t’u parë se cili do të jetë reagimi i mëtejshëm i forcave opozitare, të cilat këtë javë kanë deklaruar se do të protestojnë në çdo qytet ku do të jetë i pranishëm për fushatë kryeministri Rama.

Shtuar më 24/06/2019, ora 13:25
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori