Japonia rrezikohet nga një tjetër tsunam
Pas tërmeteve të vazhdueshme që vazhdojnë të godasin Japoninë, ndonjëri prej tyre edhe me magnitudë më të lartë se 6 ballë të shkallës rihter, televizioni publik i Japonisë lëshon alarmin edhe për një cunam të ri, që mund të godasë vendin.

Autoritetet japoneze deklarojnë se të paktën 1.4 milion shtëpi në Japoni vuajnë mungesën e ujit, raporton BBC. Pesëdhjetë e nëntë çisterna tashmë janë dërguar në zonat më të prekura. Raportohet se mbi 3 milion njerëz janë pa energji elektrike, ndërsa kompanitë njoftojnë se ai do të suhet nkohë "për të rivendosur të shërbimin”.

Autoritetet e prefekturës Miyagi, në verilindje të Japonisë nuk kanë asnjë informacion për rreth 10 000 banorë të qytetit e Minamisanrikut pas cunamit të shkaktuar nga tërmeti shkatërrues 8,9 ballë të shkallës Rihter që goditi një ditë më parë pjesën verilindore ët Japonisë, njoftoi sot televizioni publik NHK

Qeveria japoneze konfirmoi se kasa e reaktorit të centralit bërthamor të Fukushimas N°1, ku ndodhi një shpërthim nuk kishte pësuar dëme dhe se rrezatimi ishte ulur. "Duke marrë masa për mbylljen e këtij reaktori, ne do të bëjmë më të mirën tonë që asnjë person të mos ketë probleme me shëndetin'', deklaroi kryeministri, Naoto Kan në një konferencë shtypi, katër orë pas shpërthimit të reaktorit N°1 të këtij centrali si pasojë e tërmetit katastrofik që goditi një ditë më parë verilindjen e Japonisë.

"Do të dëshiroja që të gjithë t'i kushtonin vemendje informacioneve të dhëna nga qeveria dhe media dhe të veprohet me qetësi'', shtoi ai. Zëdhënësi i qeverisë së qendrës së majtë, Yukio Edano, theksoi nga ana e tij se kasa e reaktorit nuk kishte pësuar asnjë dëmtim, në bazë të informacioneve të dhëna nga operatori i centralit, kompania e elktricitetit ''Tokyo Electric Power''(Tepco). Edano shtoi se rrezatimet në këtë qendër ishin ulur ndjeshëm që prej kohës së shpërthimit.
Shtuar më 12/03/2011, ora 16:31

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori