Ja kush janė firmėtarėt e Aktit tė Pavarėsisė (FOTO LAJM)

Berati: Iljas Be’ Vrioni, Hajredin Be Cakrani, Xhelal Be Skrapari (Koprencka), Dud (Jorgji) Karbunara, Taq (Dhimitër) Tutulani, Sami Bej Vrioni, që mungonte.
Pëlqej
Abonohu pėr lajmet me e-mail:
E-maili juaj:      Tani, kontrolloni e-mailin tuaj dhe konfirmoni abonimin!
Kuvendi i Vlorės dhe shpallja e pavarėsisė sė Shqipėrisė kanė tėrhequr gjithnjė vėmendjen e studiuesve, por edhe tė publikut tė gjerė, pėr rėndėsinė dhe pėrmbajtjen historike, si mbledhja qė hodhi themelet e shtetit shqiptar, tė Shqipėrisė sė "mosvarme", siē e thotė vetė Akti i Shpalljes sė Pavarėsisė.

Kuvendi i mbajtur nga 28 nėntori deri nė 7 dhjetor 1912 njihet nga botimi i procesverbaleve tė shtatė ditėve tė tij nė gazetėn "Pėrlindja e Shqipėrisė" (numrat 6-11, janar-shkurt 1914) drejtuar nga Dhimitėr Berati dhe ribotimin pas tij nga Lef Nosi nė fletoret e tij "Dokumente Historike" nr. 1(1924)-nr. 12(1925).

Tė dy kėta burra tė shquar kanė qenė pjesėmarrės tė Kuvendit qysh nga dita e parė dhe njėherazi dhe firmėtarė tė Aktit tė Pavarėsisė.

Mbledhja e parė e Kuvendit u hap mė 28 nėntor 1912 nė orėn 4:00 pasdreke nė shtėpinė e Xhemil Beut, kushėririt tė Ismail Qemalit, ndėrsa flamuri ėshtė ngritur nė ballkon po atė ditė nė orėn 17.30.

Ndėrkohė qė delegati i caktuar pėr Kosovėn Isa Boletini nuk arriti tė vinte nė kohė dhe ka mbėrritur nė Vlorė mė vonė duke u pritur nga vetė Ismail Bej Qemal (Vlora), ndėrsa Hasan Prishtina qėndroi nė Kosovė me qėllim organizimin e rezitencės kundėr trupave serbo-malazeze.

Ka patur vazhdimisht vėrejtje dhe mospranime pėr praninė e disa personave tė veēantė nė atė Kuvend si firmėtarė apo pjesėmarrės, me mjaft gjasė si pasojė e paragjykimeve politike. Kujtojmė qė Enver Hoxha e falsifikoi foton origjinale tė shpallje sė Pavarėsisė duke fshirė kundėrshtarėt e tij politikė duke e bėrė tė njėjtėn gjė edhe me Aktin e Pavarėsisė.

Por cilėt janė 40 burrat e shtetit qė hodhėn firmat mbi Aktin qė do ta bėnte Shqipėrinė tė Pavarur dhe qė do tė hidhte themelet e shtetit shqiptar pas shekujsh tė tėrė pushtimesh dhe luftėrash.

Portali Albeu, nė kėtė prag 100-Vjetori ua rifreskon edhe njė herė memorien historike me delegatėt e Kuvendit tė Vlorės dhe personazhet historikė qė morėn pjesė nė tė, sepse pėr njė popull mė e rėndėsishme se debatet boshe politike ėshtė mosharresa. /albeu.com/
Shtuar më 26/11/2012, ora 17:39
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori
 
Domatet, patat, mandarinat .. kanė qenė vetėm disa nga

Domatet, patat, mandarinat .. kanė qenė vetėm disa nga "mjetet" qė opozita ka pėrdorė sot kundėr qeverisė nė protestėn e mbajtur nė Tiranė.