Ja kush janë firmëtarët e Aktit të Pavarësisë (FOTO LAJM)

Berati: Iljas Be’ Vrioni, Hajredin Be Cakrani, Xhelal Be Skrapari (Koprencka), Dud (Jorgji) Karbunara, Taq (Dhimitër) Tutulani, Sami Bej Vrioni, që mungonte.
Pëlqej
Abonohu për lajmet me e-mail:
E-maili juaj:      Tani, kontrolloni e-mailin tuaj dhe konfirmoni abonimin!
Kuvendi i Vlorës dhe shpallja e pavarësisë së Shqipërisë kanë tërhequr gjithnjë vëmendjen e studiuesve, por edhe të publikut të gjerë, për rëndësinë dhe përmbajtjen historike, si mbledhja që hodhi themelet e shtetit shqiptar, të Shqipërisë së "mosvarme", siç e thotë vetë Akti i Shpalljes së Pavarësisë.

Kuvendi i mbajtur nga 28 nëntori deri në 7 dhjetor 1912 njihet nga botimi i procesverbaleve të shtatë ditëve të tij në gazetën "Përlindja e Shqipërisë" (numrat 6-11, janar-shkurt 1914) drejtuar nga Dhimitër Berati dhe ribotimin pas tij nga Lef Nosi në fletoret e tij "Dokumente Historike" nr. 1(1924)-nr. 12(1925).

Të dy këta burra të shquar kanë qenë pjesëmarrës të Kuvendit qysh nga dita e parë dhe njëherazi dhe firmëtarë të Aktit të Pavarësisë.

Mbledhja e parë e Kuvendit u hap më 28 nëntor 1912 në orën 4:00 pasdreke në shtëpinë e Xhemil Beut, kushëririt të Ismail Qemalit, ndërsa flamuri është ngritur në ballkon po atë ditë në orën 17.30.

Ndërkohë që delegati i caktuar për Kosovën Isa Boletini nuk arriti të vinte në kohë dhe ka mbërritur në Vlorë më vonë duke u pritur nga vetë Ismail Bej Qemal (Vlora), ndërsa Hasan Prishtina qëndroi në Kosovë me qëllim organizimin e rezitencës kundër trupave serbo-malazeze.

Ka patur vazhdimisht vërejtje dhe mospranime për praninë e disa personave të veçantë në atë Kuvend si firmëtarë apo pjesëmarrës, me mjaft gjasë si pasojë e paragjykimeve politike. Kujtojmë që Enver Hoxha e falsifikoi foton origjinale të shpallje së Pavarësisë duke fshirë kundërshtarët e tij politikë duke e bërë të njëjtën gjë edhe me Aktin e Pavarësisë.

Por cilët janë 40 burrat e shtetit që hodhën firmat mbi Aktin që do ta bënte Shqipërinë të Pavarur dhe që do të hidhte themelet e shtetit shqiptar pas shekujsh të tërë pushtimesh dhe luftërash.

Portali Albeu, në këtë prag 100-Vjetori ua rifreskon edhe një herë memorien historike me delegatët e Kuvendit të Vlorës dhe personazhet historikë që morën pjesë në të, sepse për një popull më e rëndësishme se debatet boshe politike është mosharresa. /albeu.com/
Shtuar më 26/11/2012, ora 17:39
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori
 
Taulant dhe Granit Xhaka janë dy vëllezërit që përballen në skuadra të ndryshme për herë tëparë në një Kampionat Evropian

Taulant dhe Granit Xhaka janë dy vëllezërit që përballen në skuadra të ndryshme për herë tëparë në një Kampionat Evropian