Itali, një nga pesë raste me COVID-19 është mutacion britanik
Sipas hulumtimit nga Instituti i Lartë Italian i Shëndetit, mutacioni britanik u zbulua në rreth 20% të rasteve të koronavirusit të regjistruar në vend në 3 dhe 4 Shkurt.

Studimi ishte bazuar në një total prej 3,600 rastesh nga të gjitha rajonet e vendit përcjell albeu.com.

Sipas mediave italiane, mutacioni britanik u gjet kryesisht në rajonet e Italisë qendrore.

Asnjë shpërthim që të ndezë alarmin nuk është raportuar deri më tani, por ekspertët janë të shqetësuar se infeksionet për shkak të mutacionit mund të rriten në javët e ardhshme.
Shtuar më 12/02/2021, ora 15:47

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori