Intervista e Ramës, reagon Astrit Patozi
Kreu i Partisë Bindja Demokratike, Astrit Patozi shkruan se është e kotë të presim zgjidhjen e krizës nga ndryshimi i sistemit politik në Shqipëri.

Duke ju referuar deklaratës së kryeministrit Edi Rama sot gjatë një interviste, Patozi thotë se Rama ‘identifikohet vetë me djallin, vetëm për të mos ndryshuar rregullat e lojës’.

Postimi i Patozit:

NJË LAJM I KEQ PËR OPTIMISTËT E REFORMËS ZGJEDHORE

Të gjithë ata që po shpresojnë në ndryshimin e sistemit politik në Shqipëri, si nisjen e zgjidhjes së krizës, madje disa syresh duke e konsideruar atë ngjarje të sigurt, i ftoj të ndjekin intervistën e sotme të "timonierit".

Ai thotë se nuk e ka parë kurrë djallin të fshehur pas sistemit, i cili, sipas tij, i paska sjellë vendit kaq e kaq gjëra të mira, saqë ti mund të nisësh e të dyshosh tek vetja, pse nuk ke arritur t'i shohësh dhe t'i ndjesh ato.

Është i njëjti personazh, që kërkoi ndjesë publike për bashkëfajësi në ndryshimet kushtetuese të 2008-ës, pasi "Rilindja" e tij nuk arriti të fitojë zgjedhjet në vitin 2009.
Dhe pyetja e parë që vjen në mendje është se si ka mundësi që të marrë në shpinë një barrë aq të madhe, sa të identifikohet me djallin, vetëm për të mos i ndryshuar rregullat e lojës, të cilat për pak na çuan në përplasje civile dy muaj më parë.

Duke e përligjur vetë në një farë mënyre pretendimin se "zgjedhje me Edi Ramën nuk mund të ketë".

Sepse nuk besoj se ka naivë që të besojnë se ai thjesht ka shprehur një opinion dhe se këtë punë ka mundësi që ta rregullojnë Damian Gjiknuri me të tjerët në Komisionin e Reformës Zgjedhore.

Dhe çudia më e madhe është se nga e gjen gjithë këtë siguri, që pala tjetër nuk do ta kërkojë, ndërkohë që ai po i lutet për ta vendosur bashkë dhe mundësisht sa më shpejt se si do të shkohet në zgjedhjet e ardhshme.
Shtuar më 16/09/2019, ora 18:26

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori