Heronjtë e Vjenës! Ata që shpëtuan jetë në çastet më kritike (VIDEO)
Gjatë sulmit terrorist në Vjenë, në momentet kur sulmuesit pa mëshirë shtinin me kallshnikov mbi qytetarë, policë por edhe kalimtarë të rastit u shndërruan në heronj të ngjarjes tragjike.

Njëra nga policet që u përball me terroristët ishte edhe Doruntina Miroci me prejardhje nga Kosova. Për të ka shkruar ambasadori i Kosovës në Gjermani, i cili tha se Miroci është mbesa e tij.

“Krenar me mbesën time Doruntina Miroci, e cila ka luftuar përkrah policisë austriake kundër sulmeve të tmerrshme terroriste në Vjenë. Bashkë mund të qëndrojmë të fortë”,- shkruan Beqë Cufaj, ambasador i Kosovës në Gjermani.

Dy kalimtarë të rastit, me origjinë turke, po ashtu u vlerësuan si heronj sepse shpëtuan dy zonja dhe ndihmuan një police. Ata ndihmuan një të moshuar të plagosur duke e futur në një restorant, e më pas vazhduan me misionin e tyre të shpëtimit.Njëri prej tyre mbeti i plagosur. E për të përgëzuar Rexhep Taip Gultekinin dhe Mikail Ozerin për aktin e tyre, u kujdes vetë presidenti turk Rexhep Taip Erdoan.

“Vazhdoni të ndihmoni austriakët. Ata mund të mos na kuptojnë, por ne i kuptojmë ata. Ne e duam krijimin falë Krijuesit, pavarësisht nga feja ose sekti i tyre. Vetëm të qenit njeri është e mjaftueshme për t’i dashuruar ata”,- deklaroi Rexhep Taip Erdoan, presidenti i Turqisë.

Edhe mjeku Bujar Muqolli me prejardhje nga Kosova u bë po ashtu heroi i tragjedisë së parmbrëmshme. Ai ishte mjeku kujdestar që pranoi dhe mjekoi të plagosurit që vinin në ‘Clinic Donaustadt’.

Ministrja e Punëve të Jashtme e Kosovës, Meliza Haradinaj-Stublla tha se tre nga policët që pardje u konfrontuan me terroristët janë shqiptarë nga Kosova, që jetojnë dhe punojnë në Vjenë.

Shtuar më 04/11/2020, ora 17:15

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori