Hapi i madh: Italia nis testimin e vaksinës anti-COVID te njerëzit
Pas gjunjëzimit që i bëri COVID-19, Italia nisi sot eksperimentimin e vaksinës anti-COVID te njerëzit.

Vaksina është prodhuar nga kompania bio-tecnologjike italiana ReiThera dhe do të provohet tek 90 persona të shëndetshëm.

45 persona do të jenë në moshës nga 18 vjeç deri në 55 vjeç e 45 të tjerë nga 65 vjeç deri në 85 vjeç. 6 grupe do të jenë të ndarë nga 15 persona të cilat do të marrin nga 3 doza të saj.

Elsperimentimi do të kryhet në Instutin e Sëmundjeve Infektive Spallanzani në Romë e mbështetur nga Ministria Italiane e Shëndetësisë dhe nga sistemi shëndetësor i rajonit të Lazios.

Shtuar më 01/08/2020, ora 08:57

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori